Shining Hot 40 logo

Shining Hot 40

Spillemaskine fra Pragmatic PlayUdgivet juli 2022
RTP 96,36%Volatilitet Middel-højMaks. 2.500x5×4
Gratis demoSpillepenge · ingen indbetaling · ingen konto
Tryk for at spille gratis
Demoen leveres af Pragmatic Play. Gevinster i demo kan ikke udbetales.18+ · Spil ansvarligt
Spil Shining Hot 40 for rigtige penge
Alle med licens fra Spillemyndigheden
100% op til 1.000 kr.
Min. indskud 100 kr.Gennemspil 10x
Spil hos Campobet
Reklame | 18+ | Min. indskud: 100 kr. | Gælder kun første indbetaling | Gennemspilskrav: (indbetaling plus bonus) 10X inden for 60 dage | Kun spilleautomater bidrager |  Max. indsats er 50kr. | Regler og vilkår gælder | Spillemyndighedens hjælpelinje: stopspillet.dk | Selvudelukkelse: Rofus.nu | Spil anvarligt |
Se alle casinoer med Pragmatic Play

Find de bedste online casinoer med Shining Hot 40

Hvis du gerne vil prøve Shining Hot 40 på et sikkert og licenseret sted, har vi samlet en liste over de bedste casinoer på nettet, der tilbyder netop denne klassiske frugt-slot. Spillet er et af de mange populære valg blandt spillere, der foretrækker retro-stemning og enkle funktioner. Du kan læse mere om udbyderne i vores guide til online casinoer, hvor vi gennemgår fordele, udvalg og sikkerhed. Er du til klassiske online spilleautomater med moderne grafik og faste gevinster, kan du også gå på opdagelse blandt de bedste online spillemaskiner her. Der er masser af retro-sjov at hente, både i demo og for rigtige penge.

Fakta og spil-info om Shining Hot 40

Shining Hot 40 er et klassisk slots-spil fra Pragmatic Play med et frugt-tema, der vækker minder om de gode, gamle enarmede tyveknægte. Med et enkelt, men varmt udtryk og 40 faste gevinstlinjer er der lagt op til en ligefrem spilleoplevelse – dog med mulighed for solide gevinster.

RTP96,36%
VolatilitetMiddel-høj
Maks. gevinst2.500x indsatsen
Hjul / rækker5 hjul, 4 rækker, 40 gevinstlinjer
Indsats pr. spin0,40 kr. – 200 kr.
UdgivetJuli 2022

Symboler og funktioner i Shining Hot 40

Shining Hot 40 byder på et simpelt, men velkendt setup, som mange fans af klassiske spillemaskiner genkender og holder af. Her handler det ikke om avancerede bonusrunder eller komplekse spilsystemer, men om ren og skær frugt-slot underholdning med moderne grafik og en glødende lydside.

Klassiske frugter og symboler
Spilleskærmen er fyldt med farverige symboler som kirsebær, citroner, blommer, appelsiner, bananer og æbler. Æblerne er de mest værdifulde blandt de almindelige symboler og kan give op til 30x indsatsen for fem på en linje.

Wilds og Scatters
Diamond Wild-symbolet kan erstatte alle almindelige symboler og hjælpe med at danne vindende kombinationer. Får du fem Wilds på en gevinstlinje, vinder du op til 62,5x din indsats. Derudover er der Bell Scatter-symbolet, som ikke behøver at lande på en gevinstlinje for at udbetale – fem styk giver hele 500x indsatsen.

Ingen bonusspil, men solide gevinster
Der er ingen bonusrunde, gratis spins eller multiplikatorer – og det er helt bevidst. Spillet satser i stedet på de faste gevinster og den rene oplevelse, som mange gamle slot-entusiaster foretrækker. Volatiliteten i spillet placerer sig i det øvre midterfelt, hvilket betyder, at der godt kan være lidt mellem de store gevinster, men at potentialet bestemt er der, især med scattere.

Shining Hot 40 spiludvikler – Pragmatic Play

Pragmatic Play står bag en lang række velkendte online spillemaskiner, og med Shining Hot 40 viser de endnu en gang deres evne til at levere klassiske spil med moderne kvalitet. Selvom maskinen er enkel i sin opbygning, leverer den en gennemført retro-oplevelse, der både teknisk og visuelt lever op til nutidens forventninger. Pragmatic Play er kendt for at favne bredt – fra kreative bonus-slots til simple opsætninger som denne. Er du nysgerrig på flere titler fra denne populære spiludvikler, kan du læse mere om Pragmatic Play her. De har udgivet hundredevis af spil, og Shining Hot 40 passer perfekt ind i deres voksende portefølje af brugervenlige og pålidelige slots.

Slotsguidens anmeldelse af Shining Hot 40

Hvis du længes efter en simpel, men tilfredsstillende klassisk oplevelse, så er Shining Hot 40 et besøg værd. Denne online spillemaskine fra Pragmatic Play trækker tydelig inspiration fra traditionelle arkadeslots med frugt-symboler, flammende baggrunde og et ligetil gameplay. Vi har testet spillet både via demo og hos casinoer, hvor det er muligt at spille gratis uden registrering. Fokus har været på brugervenlighed, spillets rytme og ikke mindst underholdningsværdien – og her skinner Shining Hot 40 mest for dig, der sætter pris på retro slots uden for mange dikkedarer.

OmrådeVurderingStjerner (1–5)
Grafik og lydKlassisk stil med moderne finish. Ildeffekter og klare symboler giver liv.★★★★☆
SpiloplevelseMeget let at komme i gang med – enkelt layout og godt flow.★★★★☆
BonusfunktionerIngen Free Spins; fokus er på Wild-symboler og gevinstlinjer.★★★☆☆
TilgængelighedKan spilles på mobil og tablet, også som gratis demo.★★★★★
UnderholdningsværdiGod for fans af klassisk stil og simpel spilmekanik.★★★☆☆

Tema og stemning: Når retro får nyt liv


Shining Hot 40 er, som navnet antyder, alt andet end kølig – der er fuld knald på flammer og neonfarver. Temaet trækker på de klassiske frugtautomater, som du måske husker fra de fysiske casinoer eller spillehaller. Her får du kirsebær, citroner, blommer og klokker – alt sammen pakket ind i et glødende design, der skaber fornemmelsen af en opvarmet spilleplade. Det er et spil for dig, der sætter pris på nostalgi, men vil have det serveret med en moderne finish.

Visuel oplevelse: Flammer, frugt og finpoleret grafik


Grafik og animationer holder sig til retro-genren, men med et skarpt og moderne udtryk. Symbolerne er skarpe, farverne levende, og det hele akkompagneres af en diskret, men energisk elektronisk lydside med effekter, der understreger gevinstøjeblikkene. Baggrunden er konstant i bevægelse med flammende røg, hvilket faktisk giver spillet sit eget særpræg i en genre, hvor mange slots ligner hinanden lidt for meget.

Visuel oplevelse: Flammer, frugt og finpoleret grafik

Gameplay: Sådan fungerer Shining Hot 40


Shining Hot 40 er bygget op omkring et klassisk 5-hjuls layout med 4 rækker og – som titlen afslører – 40 faste gevinstlinjer. Det gør gameplayet overskueligt uden at blive kedeligt. Du vinder ved at ramme identiske symboler på tilstødende hjul fra venstre mod højre. Betalingssymbolerne spænder fra klassiske kirsebær og citroner til 7’ere og stjerner, hvor sidstnævnte er blandt de mest værdifulde.


Selvom spillet ikke indeholder mange avancerede features, tilbyder det en stabil rytme og mulighed for hyppige, små gevinster kombineret med muligheder for større payouts, hvis du rammer de rette kombinationer.

Symboler, wilds og specialfunktioner


Du finder ingen free spins eller komplicerede bonusrunder her. I stedet benytter Shining Hot 40 sig af en Wild-mekanisme, som kan træde i stedet for alle almindelige symboler, hvilket øger dine chancer for gevinst. Wild-symbolet er en brændende flamme og kan dukke op hvor som helst på hjulene.


Derudover er der Scatter-symboler i form af gyldne klokker. Disse udbetaler gevinst uanset deres placering på hjulene, hvilket er en velkommen variation i den ellers lineære struktur. Men det er primært wilds og scatter payouts, der holder spillet kørende, da der altså ikke er tale om multiplikatorer, bonusrunder eller jackpot-mekanikker.

Symboler, wilds og specialfunktioner

Indsatser, RTP og risiko – hvad kan du forvente?

Du kan spille Shining Hot 40 fra omkring 0,40 kr. pr. spin og op til cirka 2.000 kr., hvilket giver god fleksibilitet afhængigt af dit budget. Spilleautomaten har en teoretisk RTP på 96,36 %, hvilket ligger over gennemsnittet i genren for klassiske slots.


Volatiliteten er vurderet som høj, hvilket betyder, at du kan forvente færre, men potentielt større gevinster. Det understøtter den lidt mere tålmodige spillestil, hvor spændingen bygger sig op over tid – og ikke nødvendigvis på hvert eneste spin.

Fordele og ulemper ved Shining Hot 40

Fordele4
  • Klassisk frugt-tema med moderne visuel stil
  • Let at forstå – perfekt for nye spillere
  • Mulighed for at spille som gratis demo
  • Wilds og scatters giver dynamik
Ulemper4
  • Ingen bonusrunder eller free spins
  • Høj volatilitet kan kræve tålmodighed
  • Begrænset avanceret funktionalitet for erfarne spillere
  • Lydbilledet kan blive en smule repetitivt over længere tid

Afsluttende tanker og konklusion

Shining Hot 40 er et glimrende eksempel på, hvordan enkle online spillemaskiner stadig kan levere solid underholdning. Den tilbyder en genkendelig stemning med et friskt udtryk, som vil tiltale fans af de klassiske frugtbaserede automater – og dem som ønsker at spille en gratis spilleautomat online uden registrering.


Manglen på features som free spins og bonusrunder kan gøre, at nogle mere eventyrlystne spillere savner ekstra krydderi. Men for dig, der vil nyde en ukompliceret, visuel flot og stabil spilleoplevelse, så leverer Shining Hot 40 varen. Og det gør det hele tiden med stil.

Vil du selv prøve? Du kan spille Shining Hot 40 gratis direkte i din browser – både på mobil og computer – og se, om nostalgien også fanger dig.

FAQ: Shining Hot 40

Her har vi samlet de mest ofte stillede spørgsmål om Shining Hot 40 – både fra nye og erfarne spillere. Hvis du er nysgerrig på fx gratis demo, gevinster eller hvordan wilds fungerer, så er du landet det helt rigtige sted. Vi har holdt svarene korte, ærlige og lette at forstå – præcis som selve spillet.

Ja, heldigvis! Du kan sagtens prøve Shining Hot 40 gratis uden at oprette dig eller indsætte penge. Mange casinoer tilbyder en demo-version, så du kan få en fornemmelse af spillet, inden du satser rigtige penge. Det er også en god måde at lære symbolerne og tempoet at kende, uden risiko.

Shining Hot 40 har en maksimal gevinst på 2.500 gange din indsats, hvilket bestemt kan give svedige håndflader! Med de rette kombinationer – særligt med scatter-symbolerne – kan du lande nogle rigtig pæne gevinster. Men husk, det kræver både tålmodighed og held.

Wild-symbolet (diamanten) fungerer som en joker og erstatter alle almindelige symboler for at hjælpe dig med at ramme en gevinst. Scatter-symbolet (klokken) er lidt specielt – det giver gevinst uanset hvor på hjulene det lander. Får du fem styk, udbetales hele 500x din indsats. Der er ingen Free Spins, men disse symboler giver stadig rig mulighed for spænding.

Absolut – spillet kører glimrende på både mobil og tablet. Uanset om du bruger Android eller iOS, kan du spille direkte i browseren uden besvær. Det visuelle er tilpasset mindre skærme, og touch-funktionerne fungerer gnidningsfrit. Så du kan snildt tage dine spins med dig på farten.

Ja, og det er faktisk en af spillets styrker. Med sit enkle setup og tydelige gevinstlinjer er Shining Hot 40 perfekt til dig, der er ny i verdenen af online spillemaskiner. Der er ikke for mange forvirrende funktioner eller indviklede bonusrunder – du trykker, spiller og ser hvad der sker. Lige til.

Flere spil fra Pragmatic Play

Alle spil fra Pragmatic Play
Gates of Olymus 2500DemoSpil gratisGates of Olymus 2500RTP 96,52%HøjFury of AnubisDemoSpil gratisFury of AnubisRTP 96,52%MiddelBig Bass Secrets of the Golden LakeDemoSpil gratisBig Bass Secrets of the Golden LakeRTP 96,07%HøjBig Bass Day at the RacesDemoSpil gratisBig Bass Day at the RacesRTP 96,07%HøjBarn FestivalDemoSpil gratisBarn FestivalRTP 96,45%Høj

Nyt på Slotsguiden